Wartsila 9L26 Genset
or
Call +971 58 54 28028

Specifications
| Manufacturer | Wartsila |
| Model | Wärtsilä 9L26F |
| Year | 2014 |
| Condition | Used |
| Status | Available |
| Wattage | 2925 kW |
| Voltage | 6000V |
| Hours | 24.227 |
| Frequency | 60 Hz |
| Fuel | HFO |
| Power output | 2,925 kW |
| Apparent power | 3,544 kVA |
| Voltage | 6,000 Volts |
| Quantity | 1 unit available |
| Status | Used – from stock |
Description
Wärtsilä 9L26F Genset
Engine removed from service with 24227 running hours 2025/06/26
