Wartsila 6L20 Generating sets 50Hz
or
Call +971 58 54 28028

Specifications
| Manufacturer | Wartsila |
| Model | 6L20 |
| Year | 2011 |
| Condition | Used |
| Status | Available |
| Wattage | 1140 kW |
| Voltage | 400 V |
| Hours | Request |
| Frequency | 50 Hz |
| Fuel | HFO |
Description
Wartsila W6L20 generating sets
3 gensets available
50 hz at 1000 rpm
1140 kW – 1200 kW (Mech)
1425 kva – 400 Volts
Year of make 2011
